Ochrona przed przepięciami

 

Ochrona przed przepięciami to urządzenie, które służy do zapobiegania uszkodzeniom, które mogą być spowodowane przez nadmierne napięcie. Przepięcie może wystąpić w wyniku awarii sieci energetycznej lub gdy urządzenie jest podłączone do zasilania o nieodpowiednim napięciu. 

Ochrona przed przepięciami w ograniczniku przepięć

Ochrona przed przepięciami chroni urządzenie przed uszkodzeniami, które mogą być spowodowane przez przepięcie. Ogranicznik przepięć to urządzenie, które ogranicza napięcie na wejściu lub wyjściu urządzenia do poziomu, który nie uszkodzi urządzenia. Ograniczniki przepięć mogą być stosowane w urządzeniach, które są podłączone do sieci energetycznej o nieodpowiednim napięciu lub do zasilania awaryjnego. Dzięki temu, że działa jako wyłącznik i włącznik, nie tylko chroni przed skutkami przepięcia, ale także chroni przed skutkami zerwania typowej żyły zerwanej. Jeśli zostanie zerwana żyła prądu, wyłącznik przepięć wyłączy prąd. W ten sposób zapobiega zerwaniu żyły i ochroni przed skutkami.

Jaki jest dobry ogranicznik przepięć

Dobry bezpiecznik ogranicza przepięcie nawet do 20-30 kV i nie ma nic do czynienia z nim wyłącznik główny. Co do bezpieczników łukowych to dla wyłączników głównych stosuje się je wyłącznie w przypadku niebezpieczeństwa przeniesienia łuku przez wyłącznik główny, a nie do ochrony minimalnych elementów instalacji. Jak wiadomo, łuk wyłącza się przez ustanie przepływu prądu i w przypadku bezpieczników łukowych przez spowodowanie przerwania obwodu bez udziału wyłącznika głównego. Łuk wyłącza się prawie od razu, a wyłącznik główny wyłączy się jeszcze wtedy gdy przerwany zostanie cały obwód lub gdy nastąpi wyłączenie zasilania. Wyłącznik główny jest używany tylko do włączania i wyłączania instalacji, a nie do ochrony przed przepięciami. Tutaj jest on bezużyteczny. 

Co w przypadku przepięcia ogranicznika przepięć

W przypadku przepięcia to wyłącznik główny wymaga wymiany, a nie bezpiecznik łukowy. W przypadku przepięcia może się to skończyć wyłączeniem całej instalacji i rozszczelnieniem się kabla, ale to już jest inna bajka. W przypadku niektórych urządzeń nie może przekroczyć ono 15 kV, a w przypadku niektórych urządzeń nie może przekroczyć ono 30 kV. W przypadku komputerów nie może przekroczyć ono 15 kV, a w przypadku telewizorów nie może przekroczyć ono 30 kV. W przypadku komputerów nie może przekroczyć ono 40 kV. W przypadku komputerów i telewizorów nie można ograniczyć przepięcia do 40 kV, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez przepięcie nawet w wysokości 15 kV. W przypadku komputerów i telewizorów nie można ograniczyć przepięcia do 40 kV, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez przepięcie nawet w wysokości 30 kV.