Pompy ciepła do basenów

Pompy ciepła do basenów – skuteczna kontrola temperatury 

Niezawodna kontrola temperatury basenu jest kluczem do przyjemnego pływania. Aby kąpiel była orzeźwiająca i orzeźwiająca, woda w basenie musi mieć odpowiednią temperaturę dla pływaka, niezależnie od wpływu sezonowej pogody. Zimą baseny nieustannie odparowują wodę i oddają ciepło. Połączenie tych czynników powoduje utratę ciepła, które musi być zastąpione przez grzałkę, jeśli mają być utrzymane komfortowe temperatury wody.

Letnie chłodzenie

Latem baseny są narażone na ogromne nasłonecznienie. W połączeniu z wysoką wilgotnością otoczenia, która zapobiega ochładzaniu się basenów poprzez parowanie, woda w basenie może stać się nieprzyjemnie gorąca, jeśli nie zostanie dynamicznie schłodzona. Pomocne mogą być chłodziarki basenowe oparte na technologii pompy ciepła. Pompy ciepła VivaPool.pl są specjalnie zaprojektowane do ogrzewania i chłodzenia basenów. Oznacza to, że wszystkie komponenty użyte do ich budowy zostały zaprojektowane tak, aby dawały maksymalną wydajność i niezawodność w warunkach basenowych, nawet w najtrudniejszych warunkach klimatycznych.

Jak działają pompy ciepła do basenów?

System jest dość prosty i składa się z pięciu głównych elementów: dmuchawy, kanałów doprowadzających i odprowadzających wodę z układu, sprężarki, skraplacza i wężownicy parownika.

  1. Woda przepływa przez pompę i przechodzi przez filtr i grzałkę pompy ciepła.
  2. Nagrzewnica pompy ciepła pobiera powietrze z zewnątrz przez wentylator i wdmuchuje je do wężownicy parownika.
  3. Czynnik chłodniczy w wężownicy parownika pobiera ciepło z powietrza i przekształca je w gaz.
  4. Gaz przechodzi przez sprężarkę, która podnosi temperaturę
  5. Bardzo gorący gaz przechodzi przez skraplacz, który przenosi ciepło z gazu do zimnej wody, która wpływa do podgrzewacza, a następnie do basenu. Gorący gaz w skraplaczu zamienia się z powrotem w ciecz i wraca do parownika, aby ponownie uruchomić cykl.

Efektywność

Wydajność urządzenia jest mierzona za pomocą współczynnika wydajności (COP), który waha się od 3 do 7, co odpowiada 300% i 700% wydajności. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii elektrycznej potrzebną do zasilania sprężarki, wytwarzasz 3 lub 7 jednostek ciepła (w zależności od wartości COP) z pompy ciepła. Im wyższa wartość COP, tym wydajniejsze będzie urządzenie. Jednak nie ma standardowego testu do pomiaru COP, ponieważ możesz porównać różne modele tylko wtedy, gdy wiesz, że testy producenta zostały przeprowadzone w tych samych warunkach. Nie zawsze tak jest. Zwykłe warunki testu zakładają temperaturę 80 F dla powietrza zewnętrznego i 80 F dla basenu.