Kontrolowana atmosfera

Jakie korzyści zapewnia kontrolowana atmosfera? 

Atmosfera kontrolowana to technika chłodnicza, w której skład gazu jest modyfikowany w komorze chłodniczej lub kontenerze chłodniczym. W ten sposób realizowana jest kontrola regulacyjna zmiennych fizycznych środowiska (temperatura, wilgotność i cyrkulacja powietrza).

Zalety kontrolowanej atmosfery

Atmosfera kontrolowana jest stosowana we wszystkich rodzajach transportu produktów owocowych i warzywnych i generalnie charakteryzuje się atmosferą zubożoną w tlen (O2) i wzbogaconą w dwutlenek węgla (CO2). W ten sposób skład powietrza jest precyzyjnie dostosowany do wymagań pakowanego produktu i pozostaje niezmienny przez cały proces transportu.

Jako specjaliści w transporcie chłodniczym zawsze bierzemy to pod uwagę, aby dostosować się do potrzeb każdego ładunku i klienta. Podczas transportu towarów łatwo psujących się konieczne jest rozważenie tego rodzaju kwestii, aby zapewnić sukces po zakończeniu podróży.

  • Jest to idealny transport dalekobieżny owoców i warzyw, ponieważ obejmuje:
  • Przedłużenie optymalnego okresu ochrony o 40-60 % w stosunku do ochrony w normalnej atmosferze.
  • Pomaga zredukować zmiany i zgniliznę typową dla chłodni w temperaturze 0 ºC, ponieważ pozwala na podwyższenie temperatury.
  • Działa grzybobójczo ze względu na wysokie stężenie CO2.
  • Nie pozostawia osadów w obrabianym produkcie.
  • Pomaga zminimalizować użycie dodatków i konserwantów.
  • W składowisku unika się mieszanek zapachowych.

Rola etylenu

Etylen odgrywa bardzo ważną rolę w łańcuchu atmosfery kontrolowanej. Jest determinującym związkiem organicznym w procesie dojrzewania świeżych owoców i warzyw. Jej prawidłowe podawanie jest kluczem do zachowania właściwości żywności i jej wartości na rynku, zwłaszcza w transporcie, którego czas przewozu przekracza 20 dni.

Zastosowanie kontrolowanej atmosfery niesie ze sobą wiele różnych korzyści, ale przede wszystkim wydłuża żywotność owoców i warzyw. Jak to działa? Owoce i warzywa dojrzewają, oddychając różnymi gazami, więc kontrolowana atmosfera kontroluje „oddychanie”, aby spowolnić proces dojrzewania.

Teraz, gdy wyjaśniliśmy, czym jest kontrolowana atmosfera, zobaczmy, jaką rolę odgrywają izolowane panele metalowe w ich konstrukcji. Takie środowisko, aby było skuteczne, musi być jak najbardziej gazoszczelne; innymi słowy, gazy znajdujące się na zewnątrz muszą pozostać na zewnątrz. Problem tkwi oczywiście w złączach: w idealnym świecie złącza izolowanych paneli metalowych doskonale uszczelniają środowisko. W prawdziwym świecie sprawy mają się inaczej.