Pompy ciepła do basenów – w jaki sposób ogrzać wodę?
Budując przydomowy basen masz możliwość dodania grzałki, która utrzyma wodę w idealnej temperaturze do pływania przez cały rok. Trzeba jednak dokonać wyboru: pompa ciepła czy grzejnik gazowy — który będzie odpowiedni dla Twojego basenu?
Jak działają pompy ciepła: zalety i wady
Szybko zyskujące na popularności wśród właścicieli basenów pompy ciepła wykorzystują otaczające je powietrze do ogrzewania basenu. Powietrze przechodzi przez wężownicę parownika, umożliwiając podgrzanym czynnikom chłodniczym przekazanie ciepła do wody, zanim wróci ona do basenu. Grzejniki nie tylko utrzymują baseny w dobrym stanie w niskich temperaturach, ale także wydłużają sezon pływacki.
Wybór pompy ciepła do basenu ma kilka zalet. Pompy ciepła są wydajne, przyjazne dla środowiska i zwykle mają niższe roczne koszty eksploatacji w porównaniu z gazowymi pompami ciepła. Ich obsługa nie wymaga użycia propanu ani gazu ziemnego, co obniża koszty mediów. Przy odpowiedniej konserwacji pompy ciepła mogą działać przez 10 lat lub dłużej. Jednak temperatura powietrza na zewnątrz powinna wynosić 45° F lub więcej, aby działały prawidłowo. Pompy ciepła mogą być optymalne dla właścicieli basenów, którzy korzystają z basenu w cieplejsze dni i tych, którzy mieszkają w cieplejszym klimacie podczas chłodniejszych pór roku.
Zalety grzejników gazowych do basenów
Gazowe podgrzewacze basenowe są bardzo wydajne, gdy są używane przez krótki czas. Ogrzewają baseny bardzo szybko w porównaniu z innymi metodami ogrzewania. Nagrzewnice gazowe utrzymują stałą temperaturę w każdych warunkach pogodowych. Dla osób, które nie chcą ogrzewać basenu przez cały sezon kąpielowy lub właścicieli, którzy nie korzystają z niego często, może to być najbardziej wydajna opcja. Jednak właściciele muszą zdecydować, czy eksploatować jednostkę przy użyciu gazu ziemnego czy ciekłego propanu. Dlatego powinni rozważyć dostępność propanu i gazu na swoim terenie oraz to, czy linia jest już zainstalowana. Najlepiej wybrać paliwo w oparciu o dostępność i cenę użytkowania.
Konieczna może być instalacja nowej sieci gazowej, która nie tylko będzie kosztować więcej, ale prawdopodobnie będzie wymagała uzyskania pozwolenia. Dodatkowo może być potrzebny nowy gazomierz. Jednostki te mają więcej ruchomych części niż elektryczne pompy ciepła, więc zazwyczaj wymagają więcej konserwacji.