Procesy obróbki skrawaniem

 

Skrawanie jest procesem obróbki mechanicznej, w którym toczy się narzędzie skrawające po powierzchni obrabianej.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Wykonuje się takie rodzaje skrawań jak: skrawanie toczeniem

– przy pomocy karuzeli toczymy narzędzia skrawające po obrabianym elementu. Ten rodzaj skrawania jest stosowany przy produkcji elementów o dużych rozmiarach i wymiarach, które mogą być wykonane tylko w ten sposób. W zależności od narzędzia i obrabianej powierzchni można rozróżnić takie typy skrawania toczeniem jak:

– przy pomocy karuzeli toczymy narzędzia skrawające po obrabianym elementu. Ten rodzaj skrawania jest stosowany przy produkcji elementów o dużych rozmiarach i wymiarach, które mogą być wykonane tylko w ten sposób. Można dowiedzieć się więcej informacji, czytając i porównując oferty, na przykład z  https://www.faber-cnc.pl/oferta.

Proces obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem to podzespół procesu produkcyjnego, którego celem jest uzyskanie powierzchni o żądanym kształcie, wymiarach i przydatności. Często łączy się ją z innymi czynnościami wykonywanymi w ramach produkcji, takimi jak frezowanie, toczenie, szlifowanie, wiertłowanie oraz szlifowanie. W zależności od rodzaju wykonywanej operacji obróbka skrawaniem może być wykonywana z użyciem różnych narzędzi i metod. Najczęściej używane narzędzia to wiertła, frezy i noże, a metody to obróbka skrawaniem, toczenie i frezowanie. Obróbka skrawaniem jest często stosowana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, budowlanym, agd, a także w przemyśle kosmetycznym. Można ją wykonywać na różnego rodzaju materiałach, takich jak drewno, aluminium, stali węglowej, stal nierdzewna, mosiądza, brązu, miedzi, ołowiu, cynku, nikielu i tytanu. Obróbka skrawaniem może być wykonywana w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można stworzyć niezliczoną ilość produktów. Proces ten można wykonywać za pomocą różnych narzędzi, takich jak wiertła, frezy i noże.

Technologiczny proces obróbki skrawaniem

Obrobka skrawaniem jest to proces technologiczny, w którym toczy się narzędzie w kontakcie z obrabianym elementem. W tym procesie można obrabiać elementy na zimno i na gorąco. Obrobka zimna jest przeprowadzana, kiedy do obrabiania używa się takiego narzędzia, które jest wykonane ze stali węglowej. Obrobka gorąca jest wykonywana w przypadku, kiedy tego typu narzędzie jest wykonane ze stali wysokowęglowej. Obrobka tych elementów jest możliwa również z użyciem obróbki cieplno-chemicznej. Obrobka zimna jest konieczna w sytuacji, kiedy chcemy obrabiać elementy ze stali konstrukcyjnej, które są poddawane dużym obciążeniom. Natomiast obróbka gorąca jest konieczna wtedy, kiedy chcemy obrabiać elementy ze stali stopowych.